80 let mosta čez Mežo
O mostu ni kaj veliko povedati – povezuje desni in levi breg reke Meže, čez njega vodi cesta Slovenj Gradec – Ravne, po stari ureditvi deželnih mej Marije Terezije pa je povezoval tudi Koroško in Štajersko. Most je na tej lokaciji obstajal že vsaj nekaj stoletij v leseni obliki, vendar ne na mestu, ki ga poznamo danes, pač pa nekoliko bolj severno, bližje mostu, kjer poteka železnica proti Ravnam. Na tem mestu se mimogrede še vedno vidijo ostanki lesenih stebrov, nazadnje pa je na tem severnejšem mestu stal lesen most v času druge svetovne vojne.
In zdaj k osnovi – naš »koutrov« ali Kolterjev most je bil zgrajen v letih 1937 – 1938 kot betonska konstrukcija z enim podpornim stebrom, prometu pa je bil predan z otvoritvijo 23. oktobra 1938 ob 11.30, tako je nekaj dni pred tem zapisal časnik Slovenec, ki je tudi edini pisni vir, ki ta most omenja. V časopisu so še zapisali, da gre za most izredne gospodarske pomembnosti za Dravsko in Mežiško dolino, hkrati pa je bil otvorjen tudi most pri Mispeku, ki vodi v Črneče, torej Mispekov most.
Nobeden od obeh novih mostov ni imel prav dolge življenjske dobe – v napadu Tretjega rajha na Dravograd 7.4.1941 sta končala v strugi reke Meže in vsaj po dobljenih podatkih se je spet uporabljal stari leseni. Most je bil verjetno obnovljen nekje po drugi svetovni vojni in potem do danes še nekajkrat, nazadnje pred nekaj leti, ko je križišče pri »koutrovem« mostu, ki povezuje tri doline, dobilo rondo.
Prijava omogoča lažje komentiranje.